Kinesiotaping

Kinesiotaping je metoda využívaná ve fyzioterapii, sloužící k ovlivňování muskuloskeletární a Lymfatické soustavy.

Spočívá v lepení elastických bavlněných pásek na postiženou oblast. Ty aplikujeme tak, že danou partii protáhneme, aby se propnula kůže poté naneseme pásku bez napětí a jejím třením aktivujeme teplotně citlivé lepidlo. Po návratu partie do klidové polohy poté dojde ke zvlnění pokožky. Tím se pokožka nadlehčí zvýší se intresticiální prostor a to má za následek zvýšené proudění lymfy a krve a sníží tlak na cévy a tím urychlí proces hojení. Nalepená páska současně stimuluje speciální kožní receptory, následkem čeho se zvýší aktivita v dané tkáni, což proces hojení ještě umocňuje. Dále se využívá ke zpevňování nebo uvádění kloubů do správné polohy v tomto případě se páska nanáší s předpětím, které je různé v závislosti na konkrétní aplikaci.

Použití

Relaxace namožených, natažených nebo natržených svalů
Stimulace oslabených nebo naopak uvolnění zatuhlých svalů
Zredukování bolesti, otoků a modřin
Korekční techniky – mechanické, fasciální, prostorové, funkční a další
Lymfodrenáž

Kinesio tape

Je vyroben z bavlny, může se natáhnout až na 160% své délky, lepidlem je obvykle přírodní pryskyřice a je prodyšný a voděodolný.

Historie

Kinesio tape byl vynalezen v sedmdesátých letech japonským chiropraktikem Dr. Kenzo Kasem. Nejprve byl využíván převážně v Japonsku, ale po svém představení na Olympiádě v Soulu v 1988 přešel do širokého povědomí fyzioterapeutické veřejnosti. Od té doby se jeho používání rozšířilo do celého světa a dnes je běžnou součástí fyzioterapie.

Salonek u slunečnice © 2023